Compétition d’affiches des études supérieures en génie et en informatique

Ce concours annuel de recherche entre les étudiants de la Faculté de génie démontre la recherche de pointe effectuée par les étudiants de cycle supérieur de la Faculté. Le concours offre aussi à l’industrie d’Ottawa et à toute la communauté un avant-goût de la prochaine génération de concepteurs, d’innovateurs, et d’entrepreneurs.

  • découvrir les nombreux projets de recherche de nos étudiants
  • rencontrer des étudiants diplômés, des professeurs et leurs équipes de recherche
  • obtenir plus d’information sur les études supérieures

Album photo de l'événement 2018

Gagnants 2018

Génie chimique

  1. Yujie ZHANG, Starch Nanoparticle-Based Latexes For Pressure-Sensitive Adhesive Applications
  2. Owen MELVILLE, Silicon Phthalocyanine Derivatives In Organic Thin-Film Transistors (Otfts)
  3. Peter GAUDET, Development Of Advanced Solid Biofuels For Direct Coal Substitution In Power And Metallurgical Industries

Génie civil

  1. Christopher VALELA, Reduction Of Bridge Pier Scour Through The Use Of A Novel Collar Design
  2. Adrian SIMPALEAN, Hydrodynamic Analysis Of Breakwaters Constructed Using Core-Loc Armour Units
  3. Zhe XIAO, A New Facility For Wind Engineering

Génie électrique

  1. Maryam KHODAMI, Biosensing Using Long-Range Surface Plasmon Waveguides
  2. Xiang LI Ultra-Wideband, Cavity-Backed Spiral Antenna Design And Mutual Coupling Study Between Multiple Elements
  3. Farbod BABAEI, Brain Mapping Electrode For Deep Brain Stimulation Surgery

Génie mécanique biomédical

  1. Nathaniel MAILHOT, Pupil Tracking And Control Of A Laser Based Power System For Vision Restoring Retinal Implant
  2. Shuying LI, Sensitive Detection Of E. Coli O157:H7 By Aptamer-Dendrimer Modified Microfluidic Channel
  3. Holly MCCULLOCH, Development Of Regenerative Factor-Releasing Dura Plasty To Repair Post-Stroke Neural Injury

Informatique

  1. Adon PHILLIPS, Deep Learning For Melanoma Diagnostics
  2. Amir EAMAN, Tepla: A Certified Type Enforcement Access-Control Policy Language
  3. Enas ALREHAILI, A Virtual Reality Role-Playing Serious Game For Experiential Learning

Electronic Business Technologies and Systems Science

  1. Mohammad Hossein TEKIEH, A Methodology For Reliable Data Mining On Population-Based Health Administrative Data
  2. Ahmad TEYMOURI, E-Commerce Parcel Volume Challenge For Postal Services - Application Of Revenue Management In Capacity Planning
  3. Pilar MATA, Designing Support Tools For Performance Monitoring Of Healthcare Processes

Génie environnemental

  1. Sada HARUNA, Effects Of A Superplasticizer On The Rheology And Mechanical Properties Of Cemented Tailings Backfill
  2. Rochelle MATHEW, Settle Down! Phosphorus Attenuation Of A Pond-Wetland From Agricultural Run-Off
  3. Amelie SHAWCROSS, Bod5 Kinetics Of A Hssfcw System Treating Dairy Parlour Washwater In A Cold Climate

Génie informatique

  1. Hamideh GHANADIAN, Non-Contact Heart Rate Monitoring Using Camera
  2. Maryam HEZAVEH, A Practical Pir Scheme For Discovering Nearby Places For Smartphone Applications
  3. Mohammad Hamed MOZAFFARI, Su-Net: Real-Time Fully-Automatic Tongue Contour Extraction In Ultrasound Videos Using Deep Learning

IEEE

  1. Adon PHILLIPS, Deep Learning For Melanoma Diagnostics
  2. Da ZHI, Teaching A Robot Sign Language Using Vision-Based Hand Gesture Recognition
  3. Waeal OBIDALLAH, A Multilayer Hybrid Data Mining Architecture For Web Services Discovery

WIE EECS

  1. Nahla ABOUELKHEIR, A 65 Nm -243Db Fully Synthesizable Clock Multiplier Based On An Injection Locked Ring Oscillator

WIE

  1. Yujie ZHANG, Starch Nanoparticle-Based Latexes For Pressure-Sensitive Adhesive Applications
Gagnants 2017

Génie chimique

  1. Taisa Stumpf, Patrick Fournier, Fabrication and characterization of a novel system for local drug release to the brain after stroke
  2. Owen A. Melville, Commercial dye (Red GG) as low cost semiconductor in organic thin-film transistors
  3. Trevor Grant, A multifunctional ternary additive for increased light absorption and stability in organic photovoltaic devices

Peer Choice

  • Dean Kennedy, Adsorption & diffusion screening of CH4 and N2 using cation exchanged clinoptilolite: Implications for natural & biogas recovery
  • Alexandra Ouzas, Elina Niniivaara, Emily D. Cranston, Cellulose nanocrystals in polymer composites for application in adhesives

Génie civil

  1. Behnaz Ghodoosipour, Experimental and numerical modeling of hydrodynamic loading on pipelines due to extreme hydrodynamic conditions
  2. Sanaz Mehrzad, Numerical and experimental study of scour and erosion around structures due to tsunami-like bore
  3. Penghai Yin, Predicting the depth of desiccationinduced cracking in clayey soils

Peer Choice

  • Narges Gheisari, Groundwater vulnerability assessment sing a Gis-based modified drastic model in agricultural area
  • Saeideh Kheradmand, Evaluation of adaptation options to flood risk in a probabilistic framework

Informatique

  1. Alejandra Ornelas Barajas, A serious game for children with autism spectrum disorder as a tool for play therapy
  2. Salman Hooshmand, D-FORENRIA: A distributed tool to recover user/browser interactions from HTTP logs of Rich Internet Applications
  3. Fatemeh Cheraghchi, Outlier detection in high-dimensional big data

Peer Choice

  • Qian Cui, Iterative publication of phishing sites
  • Fatimah Alzamzmai, City Digital Pulse (CDP): A cloud-based data analysis and visualization system

Génie électrique et Génie informatique

  1. Shayan Saeidi, Kashif Awan Quaternary III-V semiconductor compounds for nonlinear photonics-ona- chip
  2. Maryam Hezaveh, Privacy preservation for nearby-friend location-based services
  3. Faisal Arafsha, Cloud-based tactile health system in foot

Peer Choice

  • Daniel Shapiro, Hamza Qassoud What a neural network sees in a computer screen
  • Kashif Awan, David Sanchez Design and fabrication of optimized aluminium gallium arsenide waveguides for all-optical wavelength conversion using integrated nonlinear optics

E-Business Technology

  1. Ahmad Teymouri, A conceptual model to theorize the revenue management application in postal services
  2. Waeal Obidallah, A taxonomy to characterize web service discovery approaches – Looking at five perspectives
  3. Eman Walabe, The influence of culture in Saudi online learning delivery

Peer Choice

  • Channarong Intahchomphoo Facebook and urban Indigenous youth at risk in Ontario: A social computing research framework

Génie mécanique et Génie mécanique biomédical

    1. Johnny Farah, Gail phase detection from thigh kinematics using machine learning techniques
    2. Adefemi Adeyemi, Microlfluidic device for sorting encapsulated cells using dielectrophoresis
      Huan Huang, Time-frequency curve extraction from vibration signal for fault diagnosis of rotating machinery with varying speed

    Peer Choice

    • Brandon Fournier, Andrew Smith Modelling and simulation of lower extremity-powered exoskeleton
    • Olivier Miguel, Soft-tissue Artefact modelling using mechanical vibration theory
    • Franck Tchuente, Classification and recognition of aggressive movements using smartwatches

    IEEE

    1. Jean-Michel Guay, Antonino Lesina Calà, Guillaume Côté, Jaspreet Walia, Graham Killaire, Meagan Ginn Applications of metals Colorization using picosecond laser pulses
    2. Taisa Stumpf, Patrick Fournier Fabrication and characterization of a novel System for local drug release to the brain after stroke
    3. Johnny Farah, Gail phase detection from thigh kinematics using machine learning techniques

    Les femmes en sciences et génie (WISE)

    1. Jessica Ross, Closing the phosphorus loop: Our future’s food security - Precipitation of carbonated apatite from municipal wastewater
    2. Taisa Stumpf, Fabrication and characterization of a novel system for local drug release to the brain after stroke
    3. Behnaz Ghodoosipour, Experimental and numerical modeling of hydrodynamic loading on pipelines due to extreme hydrodynamic conditions

    Prix de la Société canadienne de génie civil (SCGC)

    • Mechanics / Materials
      Anis Roshani, Drying behaviour of mature fine tailings pre-dewatered with super-absorbent polymer (SAP)
    • Structural Design
      Behnaz Ghodoosipour, Experimental and numerical modeling of hydrodynamic loading on pipelines due to extreme hydrodynamic conditions
    • Environment and Sustainable Development
      Narges Gheisari, Groundwater vulnerability assessment using A Gis-based modified drastic model in agricultural area
    Gagants 2016

    La Faculté de génie souhaite féliciter tous les étudiants ayant participé à la Compétition d’affiches des études supérieures. Encore une fois cette année, les étudiants ont livré des projets innovateurs et ingénieux, en plus de mettre en valeur la qualité de la recherche livrée au sein de la Faculté.

    Science de l’informatique

    1er: Thais Bardini Idalino
    Locating Modifications in Signed Data for Partial Data Integrity

    2e: Yue Dong
    The Gram Matrix of Feature Maps in Convolutional Neural Network Evaluated on Textureless Images

    3e: Meng Zhou
    Vibration Extraction Using Rolling Shutter Cameras


    Affaires électroniques et science des systèmes

    1er: Ahmad Teymouri
    Application of Dynamic Pricing in Postal Services – Conceptual Modeling for Online Retail Store Parcel Volume Delivery

    2e: Pilar Mata
    A Development Methodology for a Stroke Rehabilitation Monitoring Application

    3e: Arya Rahgozar
    Poetry Classification by Machine Learning


    Génie chimique et biologique

    1er: Lu Gao
    Feasibility of Using Polyphosphate from Wastewater Sludge for Phosphorite Production

    2e: Owen Alfred Meville
    Engineering Novel Poly-based Polymers by Nitroxide Mediated Polymerization for Orthogonally Processable Hole Transport Layers

    3e: Taisa Regina Stumpf Development of a New Platform for Spinal Cord Injury Recovery


    Génie mécanique

    1er: Alex Steeves Characterization and in Vitro Bioactivity of Poly (Dopamine)

    2e: Daniel MacDonald Additive Manufacturing of Titanium Using Cold Spray

    3e: Ruben Fernandez
    Deposition and Simulation of Thick Copper Cold Spray Coatings on Steel for Used Nuclear Fuel Repository Using Nitrogen and Pulsed Waterjet Surface Preparation


    Génie civil

    1er: Amir Gharavi
    Numerical and Experimental Study of Surface Buoyant Jets Discharging into the CR

    2e: Parna Parsapour-Moghaddam
    3D Hydro-Morphodynamic and Fish Habitat Modeling

    3e: Patrick M. D’Aoust
    Hydrogen Sulfide Production in Ice-Covered Stormwater Ponds

    Génie électrique

    1er: Thiago Eustaquio, Alves de Oliveira
    Multi-Modal Bio-Inspired Tactile Module

    1er: Danial Nakhaeinia
    Object Detection, Tracking and Interaction under Integrated RGB-D Visual Guidance and Proximity Sensing

    2e: Azadeh Dastmalchi
    VitalTracer: Smart Health Watch to Monitor all Vital Signs Continuously


    Maîtrises en génie

    1er: Rami Sweidane
    Marketing Strategy: Makerspace Ottawa

    2e: Aditi Khandelwal
    Navigation Guidance to the Visually Impaired Using a Programmable Robot

    3e: Omotayo Oluwanifemi Akinbode – Voice Authentication System


    Prix « IEEE »

    Génie électrique:
    Thiago Eustaquio, Alves de Oliveira
    Multi-Modal Bio-Inspired Tactile Module

    Science de l’informatique:
    Jose Gonzalez Barrameda
    A Novel Statistical Cost Model and an Algorithm for Efficient Application Offloading to Clouds

    Génie mécanique:
    Jean-Michel Guay
    Metals Colorization and its Application: Using Picosecond Pulses


    Prix de la Société canadienne de génie civil (SCGC)

    Conception structurelle:
    Ahmad Shahroodi
    Changes in Electrical Properties of Concrete as an Indicator for Cement Hydration

    Mécaniques / Matériaux:
    Shuai Yang
    Design, Modeling and Testing of a Two-Term Mass Device with a Variable Flywheel

    Environnement et développement durable:
    Patrick M. D’Aoust
    Hydrogen Sulfide Production in Ice Covered Stormwater Ponds


    Les femmes en sciences et génie (WISE)

    Meilleure Présentatrice
    Azadeh Dastmalchi
    VitalTracer: Smart Health Watch to Monitor all Vital Signs Continuously

    Voir les photos de l'événement.

    Gagnants 2015

    Génie chimique et biologique

    1st prize
    Yubo Qin (PhD) & Zheng Dai (MASc)
    Developing an Ultra Non-Fouling SU-8 and PDMS Hybrid Microfluidic Device by Poly(amidoamine) Engraftment

    2nd prize
    Alessandro Montpetit (MASc)
    Measurement of Sterol Glycosides in FAME

    3rd prize
    Benoit Duhoux (MASc)
    Simulation of a Combined Calcium Looping and Chemical Looping Combustion Process

    Honorable mention
    Zizhen Li (MASc)
    Synthesizing Multimodal Imaging Probes for Applications in Non-Invasive Axonal Tracing by MRI

    Informatique

    1st prize
    Manuel Belmadani (MCS)
    Mining DNA Network Expression with Evolutionary Multi-Objective Programming

    2nd prize
    Mohamad Hoda (PhD)
    Cloud-Based Rehabilitation, Muscle Strength Estimation, and Recovery Prediction System for Stroke Patients

    3rd prize
    Muhammad Rizwan Abid (PhD)
    Dynamic Hand Gesture Recognition for Human-Computer and Inter-Robot Interaction

    Génie électrique

    1st prize
    Ahmed Fathi Mohammad Al-Kabbany (PhD)
    Image Completion Using Image Skimming

    2nd prize
    Viktar Tatsiankou (PhD)
    A Novel Instrument for Characterization of Solar Spectral Irradiance

    3rd prize
    Parya Samadian (MASc)
    Cylindrical Talbot Effect in Tapered MMIS

    Prix IEEE

    1st prize
    Malak Baslyman (PhD)
    “Smells Phishy”: An Educational Game about Online Phishing Scams

    2nd prize
    Kashif Masud Awan (PhD)
    Optimized Aluminium Gallium Arsenide Waveguide Designs to Perform All-Optical Wavelength Conversion Using Integrated Nonlinear Optics

    3rd prize
    Danial Nakhaeinia (PhD)
    & Pascal Laferrière (MASc)
    Safe Close-Proximity and Physical Human-Robot Interaction Using Industrial Robots

    Les Prix CSCE

    CSCE Design Award
    Derek Foran (MASc)
    Experimental and Numerical Modeling of a Tidal Energy Channeling Structure

    CSCE Env. Sustainable Dev. 
    Farzad Jalaei (PhD)
    An Automated BIM Model to Optimize the Selection of Sustainable Building Components

    CSCE Mechanics
    Christian Melançon (MASc)
    Blast Performance of Fibre Reinforced Concrete Slabs

    Génie civil

    1st prize
    Ryan Black (PhD)
    Surface Analysis and Complexation Modelling of Fixed and Suspended Bacteria

    2nd prize
    Christian Viau (MASc)
    Behaviour and Retrofit Options for Light-Frame Wood Stud Walls Subjected to Blast Loads

    3rd prize
    Farzad Jalaei (PhD)
    An Automated BIM Model to Optimize the Selection of Sustainable Building Components

    Technologies des affaires électroniques et Science des systèmes

    1st prize
    Olubisi Runsewe (PhD e-business)
    A Policy-Based Management Framework for Cloud Computing Security

    2nd prize
    Okhaide Akhigbe (PhD e-business)
    The Role of Information Technology Artifacts in Regulatory Compliance - A Systematic Literature Review

    3rd prize
    Mozhdeh Hashemian (MSc e-business)
    Redeployment of Police Services in the City of Ottawa

    Génie mécanique

     

    1st prize
    Jean-Michel Guay (PhD)
    Coloring of Metals Using Ultrafast Lasers

    2nd prize
    Ava Parsian (MASc)
    Optimization of Simvastatin Encapsulation in Alginate Microspheres

    3rd prize
    Ruben Fernandez (PhD) & Daniel MacDonald (PhD)
    Adhesion Characterization of Cold Gas Dynamic Sprayed Coatings on Pulsed Water Jet Roughened Substrates

    CRSNG Les femmes en génie

    1st prize
    Holly Dole (PhD)
    Metal-Support Interaction and Electrochemical Promotion of the Complete Oxidation of Ethylene over Pt- And Ru-Based Nanostructured Catalysts

    Honorable Mention
    Ava Parsian (MASc)
    Optimization of Simvastatin Encapsulation in Alginate Microspheres

    Voir les photos de l'événement.

    Gagnants 2014

    À sa septième édition cette année, la Faculté a vu plus de 60 de ses étudiants aux études supérieures participer à la Compétition d’affiches des études supérieures en génie et en informatique. Jeudi dernier, le 27 mars, de 9 h 30 à 16 h, 32 juges de la communauté d’affaires ont défié nos étudiants avec leurs questions et réflexions alors qu’ils écoutaient attentivement leurs présentations d’affiche de projet de recherche. Félicitations à tous les étudiants et à toutes les étudiants ayant participé. Nous sommes fiers de la qualité de votre travail. Un gros merci à tous les juges qui ont investi de leur temps et énergie à l’évaluation du travail de nos étudiants; votre contribution est grandement reconnue.

     

    Voir l’événement en photos

     

    La journée se termina avec une remise de prix et réception.

     

    Et, les gagnants de cette année sont :

     

    Génie électrique

    1re: Kais Dridi (Multi-Electrode Semiconductor Corrugated Ridge Waveguide DFB Lasers)
    2e: Saba Siadat Mousavi (Plasmonic Photodetector with Terahertz Electrical Bandwidth)
    3e: Mohammad Esmaeel Mousa Pasandi (Age and Gender Recognition)

    Informatique

    1re: Seyed M. Mir Taheri (Pdist-RIA Crawler: A P2P architecture to crawl RIAs)
    2e: Ashwin Panchapakesan (A Python-Based Design-by-Contract Evolutionary Algorithm Framework with Augmented Diagnostic Capabilities)
    3e: Joshua Weissbock (Using Data Mining Techniques for Predicting Success in the National Hockey League)

    E-Business Technologies and Systems Science

    1re: Fadwa Al-Azab (Brain-based Biomarkers for Depression Diagnoses)
    2e: Sara Mohammadi (Risk Analysis in Coastal Communities Decision Making)
    3e: Okhaide Samson Akhigbe (Business Intelligence - Enabled Adaptive Enterprise Architecture)

    Génie chimique et biologique

    1re: Neveen Al-Qasas (Analysis of Gas Transport in Laminated Semi-Infinite Solid: Novel Method for Complete Membrane Characterization during Highly Transient State)
    2e: Yuqian Jiang, Xingkai Hao, Zheng Dai (Effective Detection of Foodborne Pathogen Using Pamam Dendrimer and Aptamer Coated Microfluidic Channel)
    3e: Oleksiy Krupin (Long-Range Surface Plasmon Polariton (LRSPP) Waveguides as (Bio)Chemical and Biological Sensors)
    Mention d’honneur : Samaneh Khanlari (Tissue-Specific Antibacterial Nanocomposite Bioadhesives)

    Génie mécanique

    1re: Laura Haya (Analysis of Gas Transport in Laminated Semi-Infinite Solid: Novel Method for Complete Membrane Characterization during Highly Transient State)
    2e: Philippe Dupuis, Yannick Cormier (Development of High Efficiency Compact Heat Exchanger Using Cold Spray)
    3e: Marco Domenico Tundo (Development of a Human Activity Recognition System Using Inertial Measurement Unit Sensors on a Smartphone)
    Mention d’honneur : Azadeh Dastmalchi (Estimating Blood Pressure by Artificial Neural Network)

    Génie civil

    1re: Marta De Los Dolores Lopez Egea (Experimental Study of the Impact of Crest Width on the Characteristics of Downstream Submerged Hydraulic Jumps on Low-Head Dam Structures)
    2e: Steve Castonguay (Performance of Fibre-Reinforced Concrete Flexural Members Under Shock Tube Induced Blast Loading)
    3e: Ghazanfarah Hafeez (Predicting Lateral Drift and Natural Period of Mid-rise Wood and Hybrid Buildings)

    Prix IEEE

    1re: Gurpreet Singh Gosal (Use of Inverse Neural Network Modeling Technique to Design Transmit Array Antenna)
    2e: Zhen Huang (More Fragile Than You Think: Exploring the Interdependent Networks)
    3e: Weifeng Zhang (All-Optical Temporal Differentiation Based on an Integrated Sidewall Phase-Shifted Bragg Grating)

    Prix de Canadian Society for Civil Engineering (CSCE)

    Structural Design: Han Zhong (Semi-empirical Model for Predicting the Resilient Modulus of Unsaturated Fine-grained Soils)
    Mechanics/ Materials: Shehata Asmaa (Swelling Characteristics of Bentonite Based Barriers for Deep Geological Repository for Nuclear Wastes: Impact of Groundwater Chemistry and Temperature)
    Environment and Sustainable Development: Marta De Los Dolores Lopez Egea (Experimental Study of the Impact of Crest Width on the Characteristics of Downstream Submerged Hydraulic Jumps on Low-Head Dam Structures)

    Femmes en sciences et en génie (WISE) Meilleure présentation

    Zheng Dai (Effective Detection of Food-borne Pathogen Using Pamam Dendrimer and Aptamer Coated Microfluidic Channel)
    Mention d’honneur : Malak Baslyman (RTLS-Based Hand Hygiene Monitoring and Notification System)

    Un aperçu de l'événement

    Haut de page