Compétition d’affiches des études supérieures en génie et en informatique

Ce concours annuel de recherche entre les étudiants de la Faculté de génie démontre non seulement la recherche de pointe effectuée par les étudiants de cycle supérieur de la Faculté, mais aussi il offre à l’industrie d’Ottawa et à toute la communauté un avant-goût de la prochaine génération de concepteurs, d’innovateurs, et d’entrepreneurs.

Pendant l'événement, vous pouvez :

  • découvrir les nombreux projets de recherche de nos étudiants,
  • rencontrer des étudiants diplômés, des professeurs et leurs équipes de recherche,
  • obtenir plus d’information sur les études supérieures.

Voir l’album photos sur Flickr pour la compétition 2015

Les affiches de recherche pour 2015

Génie chimique et biologique

1st prize
Yubo Qin (PhD) & Zheng Dai (MASc)
Developing an Ultra Non-Fouling SU-8 and PDMS Hybrid Microfluidic Device by Poly(amidoamine) Engraftment

2nd prize
Alessandro Montpetit (MASc)
Measurement of Sterol Glycosides in FAME

3rd prize
Benoit Duhoux (MASc)
Simulation of a Combined Calcium Looping and Chemical Looping Combustion Process

Honorable mention
Zizhen Li (MASc)
Synthesizing Multimodal Imaging Probes for Applications in Non-Invasive Axonal Tracing by MRI


Les autres participants

Francis Kus (MASc)
Pneumatic Conveying of Pulverized Fuels for Entrained Flow Gasification

Haoyu Wu (MASc)
Optimal Finite Differences Scheme for the Prediction Of The Time Lag In Gas Membrane Permeation

Holly Dole (PhD)
Metal-Support Interaction and Electrochemical Promotion of the Complete Oxidation of Ethylene over Pt- And Ru-Based Nanostructured Catalysts

Raha Einakchi (MASc)
Catalytic Oxidation of Propylene over Supported Nano Particles

Rong Ran (PhD)
Synthesis and Optimization of Visible Light Active Bivo4 Photocatalysts for the Degradation o Rhodamine B

Tolulope Awobusuyi (MASc) & David Carter (PhD)
Concentration of Anaerobic Digestate Effluent Using Membranes

Informatique

1st prize
Manuel Belmadani (MCS)
Mining DNA Network Expression with Evolutionary Multi-Objective Programming

2nd prize
Mohamad Hoda (PhD)
Cloud-Based Rehabilitation, Muscle Strength Estimation, and Recovery Prediction System for Stroke Patients

3rd prize
Muhammad Rizwan Abid (PhD)
Dynamic Hand Gesture Recognition for Human-Computer and Inter-Robot Interaction


Les autres participants

Elnaz Bigdeli (PhD)
Incremental Cluster Updating Using Gaussian Mixture Model

Fatemeh Cheraghchi (PhD)
Outlier Detection in Big Data Using Hadoop MapReduce

Kavya Mallur (MCS)
A Dynamic Quality Assurance Framework for Business Process Management

Lu Sun (PhD)
Video Compression via Stylization

Malak Baslyman (PhD)
“Smells Phishy”: An Educational Game about Online Phishing Scams

Michel St-Martin (PhD)
Formally Verified Conflict Detection Algorithm of XACML Rules

Parinaz Sobhani (PhD)
Automatic Detection Of The Impact Of Health-Related Discoveries on People’s Behaviour

Génie électrique

1st prize
Ahmed Fathi Mohammad Al-Kabbany (PhD)
Image Completion Using Image Skimming

2nd prize
Viktar Tatsiankou (PhD)
A Novel Instrument for Characterization of Solar Spectral Irradiance

3rd prize
Parya Samadian (MASc)
Cylindrical Talbot Effect in Tapered MMIS


Les autres participants

Abdul Jabbar Siddiqui (MASc)
Vehicle Make And Model Recognition Based On Bag of SURF

Danial Nakhaeinia (PhD) & Pascal Laferrière (MASc)
Safe Close-Proximity and Physical Human-Robot Interaction Using Industrial Robots

Daniel Shapiro (PhD)
Scalp Tissue Polarization during TDCS: Problem and Potential Solutions

Jiejun Zhang (PhD)
Single Shot Sampling Oscilloscope at a Record Speed Based On Time Stretching

Kashif Masud Awan (PhD)
Optimized Aluminium Gallium Arsenide Waveguide Designs to Perform All-Optical Wavelength Conversion Using Integrated Nonlinear Optics

Kaveh Hassani (PhD)
Interactive Animation Generation Using Natural Language Interface

Neda Nabavi (PhD)
Space – Division Multiplexing In DSP Advanced Optical Coherent Transmission

Moayad Aloqaily (PhD) & Ousama Abu Safia (Postdoc),
Design of Microwave Circuits Based On Metamaterial

Robert Li (MASc)
Design of A 35% High Concentrating Photovoltaic System That Operates in both Direct and Diffuse Illumination

Sara Baghbanzadeh (MASc)
The Reconstruction of User-Session from HTTP Traffic in Rias

Prix IEEE

1st prize
Malak Baslyman (PhD)
“Smells Phishy”: An Educational Game about Online Phishing Scams

2nd prize
Kashif Masud Awan (PhD)
Optimized Aluminium Gallium Arsenide Waveguide Designs to Perform All-Optical Wavelength Conversion Using Integrated Nonlinear Optics

3rd prize
Danial Nakhaeinia (PhD)
& Pascal Laferrière (MASc)
Safe Close-Proximity and Physical Human-Robot Interaction Using Industrial Robots

Les Prix CSCE

CSCE Design Award
Derek Foran (MASc)
Experimental and Numerical Modeling of a Tidal Energy Channeling Structure

CSCE Env. Sustainable Dev.
Farzad Jalaei (PhD)
An Automated BIM Model to Optimize the Selection of Sustainable Building Components

CSCE Mechanics
Christian Melançon (MASc)
Blast Performance of Fibre Reinforced Concrete Slabs

Génie civil

1st prize
Ryan Black (PhD)
Surface Analysis and Complexation Modelling of Fixed and Suspended Bacteria

2nd prize
Christian Viau (MASc)
Behaviour and Retrofit Options for Light-Frame Wood Stud Walls Subjected to Blast Loads

3rd prize
Farzad Jalaei (PhD)
An Automated BIM Model to Optimize the Selection of Sustainable Building Components


Other Participants

Abdouramane Gado Djibo (PhD)
Development and Assessment of Non-Linear and Non-Stationary Seasonal Rainfall Forecast Models for the Sirba Watershed, West Africa

Christian Melançon (MASc)
Blast Performance of Fibre Reinforced Concrete Slabs

Derek Foran (MASc)
Experimental and Numerical Modeling of a Tidal Energy Channeling Structure

João Renato R. Prandina (PhD)
A Recycled Pavement Solution for Local Roads Considering the Mechanics of Unsaturated Soils

Xin Liu (PhD)
A Novel Wave-Estimator for Numerical Modeling Rapid Bed-Evolution under Shallow Water Flows

Xin Tian (PhD)
Investigation of Nitrification Kinetics and Solids Production in Tertiary Nitrification Bio-Cord Biofilm Reactors

Zhida Wang (MASc)
Investigation of the Megane Multi-Box Bridge Girder Deck Aerodynamic Characteristics

Technologies des affaires électroniques et Science des systèmes

1st prize
Olubisi Runsewe (PhD e-business)
A Policy-Based Management Framework for Cloud Computing Security

2nd prize
Okhaide Akhigbe (PhD e-business)
The Role of Information Technology Artifacts in Regulatory Compliance - A Systematic Literature Review

3rd prize
Mozhdeh Hashemian (MSc e-business)
Redeployment of Police Services in the City of Ottawa


Les autres participants

Alfredo Herrera (MSysSc)
Open Source Hardware for Human Development

Arthur So (PhD e-business)
A Preliminary Dissertation Proposal: Technoethics or Tech: No Ethics?

Chidinma Priscilla Okakwu (MSc e-business)
Knowledge Management Systems Support For Value Co-Creation in KIBS: Towards a Framework

Harry Kessels (MSysSc)
Adaptive Management Strategies in Canada’s Boreal Ecosystem: A Systems Modelling Application in Wildfire Management

Mozhdeh Hashemian (MSc e-business)
Redeployment of Police Services in the City of Ottawa

Muhammed Kehinde Olorunnimbe (MSysSc)
Intelligent Adaptation of Ensemble Size in Data Streams Using Metalearning

Okhaide Akhigbe (PhD e-business)
The Role of Information Technology Artifacts in Regulatory Compliance - A Systematic Literature Review

Olubisi Runsewe (PhD e-business)
A Policy-Based Management Framework for Cloud Computing Security

Pilar Mata (MSc e-business)
Quickforms: A Bi Application Framework to Enable Smarter Healthcare

Rubina Lakhani (PhD e-business) & Ben Eze (PhD e-business) & Riyas Valiya (MEng)
Managing Network Services with Software Defined Networks (SDN)

Waeal J.Obidallah (PhD e-business) & Farzad Firouzbakht (MSysSc)
Hybrid Approach for Web Services Discovery

Génie mécanique

1st prize
Jean-Michel Guay (PhD)
Coloring of Metals Using Ultrafast Lasers

2nd prize
Ava Parsian (MASc)
Optimization of Simvastatin Encapsulation in Alginate Microspheres

3rd prize
Ruben Fernandez (PhD) & Daniel MacDonald (PhD)
Adhesion Characterization of Cold Gas Dynamic Sprayed Coatings on Pulsed Water Jet Roughened Substrates


Les autres participants

Drew Herbert-Copley
Resistance Selection for a Variable Resistance Orthotic Knee Joint

Erfan Niazi (PhD)
Investigation on Numerical Simulation of Red Blood Cells Aggregation Using the Population Balance Method

Juanjuan Shi (PhD)
Bearing Fault Feature Extraction via Oscillatory Behavior-Based Signal Decomposition (OBSD)

Marina Pushkareva (PhD)
Three Dimensional Investigation of Void Growth Leading to Fracture in Commercially Pure Titanium

Niko Lee-Yow (MASc)
Hematocrit and Microchannel Dimension Effects on Human Blood Rheology at Low Shear Rates

CRSNG Les femmes en génie

1st prize
Holly Dole (PhD)
Metal-Support Interaction and Electrochemical Promotion of the Complete Oxidation of Ethylene over Pt- And Ru-Based Nanostructured Catalysts

Honorable Mention
Ava Parsian (MASc)
Optimization of Simvastatin Encapsulation in Alginate Microspheres

Haut de page